Metoda konwersacyjna “No Polish, please”

Które z poniższych często pojawiają Ci się w głowie, gdy trzeba użyć angielskiego w rozmowie?

– “Nie wiem jak to powiedzieć”

– “Boję się mówić po angielsku”

– “Przeczytać, to przeczytam, ale nic nie powiem”

– “Tyle błędów robię, że wstyd się odzywać”

– “Nie odezwę się, bo mnie wyśmieją”

– “Nie umiem się przełamać, przyswoić podstaw. Mam jakąś dziwną blokadę z którą sama nie potrafie sobie poradzić. Znajdzie sie ktos kto pomoże?”

Właśnie takie rzeczy najczęściej można wyczytać w mediach społecznościowych. Coś pominęłam?  Jeśli chcesz to zmienić, powiem Ci jak razem możemy to zmienić.

Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj – czyli dlaczego nie warto czekać z nauką

Pokochałam angielski. Chodź nic nie zapowiadało, że tak się stanie. Angielski w szkole nie był specjalnie intrygujący. Konwersacji było mało i wstydziłam się mówić. Miałam blokadę, chodź teoretycznie byłam na poziomie B2. Dużo bardziej fascynował mnie świat anglojęzycznej muzyki. Lubiłam śpiewać po angielsku, chodź na początku nie rozumiałam o czym nucę. Już wtedy zapisywałam „po swojemu”, fonetycznie, tak jak słyszę teksty piosenek. Potem pojawił się Internet i mogłam po raz pierwszy zobaczyć jak się dane słowo pisze. Ale daleko jeszcze było do chęci zrozumienia.
Potem były studia licencjackie w Edinburgh gdzie zanurzyłam się w języku, kulturze. Życie wymagało by mówić, załatwiać, dogadywać się. Uczęszczałam na rożne kursy językowe, ale najwięcej zyskałam dzięki moim anglojęzycznym przyjaciołom, kolegom, pracodawcom. Przed wyjazdem do Polski zdążyłam jeszcze zrobić certyfikat CAE (C1 Advanced).

Teraz chcę przekazać moje doświadczenia jak się uczyć, by osiągnąć sukces. Chcę by to była Twoja pasja, by zajęcia były inspirujące. Zależy mi byś angielski lubił.
Teraz angielski to dla mnie okno na świat. Wiedzę o świecie czerpię z anglojęzycznych materiałów, słucham bardzo dużo i chcę byś Ty robił to samo. Myślę, że nigdy wcześniej jak teraz opanowanie obcego języka nie było tak proste. Chcę Ci pomóc.
Mój zbiór materiałów książkowych i pomocy dydaktycznych to ponad 450 pozycji, które regularnie poszerzam nałogowo kupując książki w charity shops. Chcę byście otaczali się językiem, chcę byście aktywnie słuchali angielskiego wszędzie i o każdej możliwej porze.
W ciągu 7 lat pracy jako coach językowy (nie lubię określenia „nauczyciel”, bo to przecież Ty sam się uczysz), przepracowałam ponad 17 000 godzin, i często pracując grubo ponad 8h dziennie pomagam 40-50 osobom na tydzień osiągnąć ich językowy cel.
Jestem wymagająca. Szukasz kogoś takiego kto Cię będzie motywował do codziennej nauki?
Teraz kilka słów o mojej metodzie: „No Polish, please”. Nie mówię do uczniów po polsku. Koniec, kropka. Jest to metoda konwersacyjna. Razem tłumaczymy popularne piosenki, gramy w scrabble, dyskutujemy na temat artykułów naukowych. Uczymy się przez konwersacje na codzienne tematy, omawiamy słownictwo związane z daną profesją (np. Technical English, Aviation, Accounting, HR), przygotowuję do wyjazdów za granicę i wiele innych. Na pierwszej lekcji razem ustalamy jak TY chcesz się uczyć.

 

Zatem jak się uczyć by się nauczyć?

N

Piszemy "zdanka" (albo i nawet całe oopowiadania)

Otrzymujesz odemnie listę słów do opanowania. Ale przecież nie będziesz ich “wkuwać”!

Nauka słówek to zdecydowanie jeden z najważniejszych aspektów nauki języka obcego. Jeśli nie poszerzamy słownictwa, nie będziemy w stanie rozmawiać na zbyt wiele tematów, nawet wówczas, gdy poznaliśmy zasady gramatyczne. Tymczasem badania dowodzą, że tradycyjny sposób nauki słówek (uczenie się na pamięć z listy) nie jest skuteczny i nie należy do najprzyjemniejszych. Chce podsunąć Ci kilka pomysłów, które mogą zmienić żmudne wkuwanie w skuteczną i przyjemną naukę.

1. Zacznij od układania zdań (twierdzących, przeczących, pytających w różnych czasach, konstrukcjach gramatycznych jakie znasz np. passive, reported speech itd) ze słowami, które chcesz zapamiętać. Ale możesz pisać nawet całe historyjki i opowiadania! W ten sposób zapamiętasz je w kontekście i będziesz mógł szybciej je sobie przypomnieć. Pamiętaj, żeby uczyć się ich kompleksowo – zapisuj nowe słowa, wypowiadaj je na głos, układaj z nimi zdania, odsłuchuj wymowę jeśli nie jesteś jej pewny. Możesz nawet je wyśpiewywać, rapować czy rymować. Możesz używać metody swobodnych skojarzeń (mnemotechnika). Polega na rysowaniu znaczeń zapamiętywanych słówek, a następnie tworzeniu obrazowych skojarzeń do wcześniejszych rysunków. Najważniejsze, aby je zapamiętać i nauczyć się używać ich w codziennej komunikacji. Najłatwiej przyjdzie Ci zapamiętywanie słówek niezbędnych do mówienia o swoim życiu i zainteresowaniach, dlatego od poziomu B1 otrzymujesz listę spersonalizowaną

Wspólnie ustalamy Twój plan dzienny/tygodniowy. Najczęściej jest to około 45 słówek tygodniowo, ale jesli masz więcej czasu…The sky is the limit! 
Bardzo polecam tworzenie śmiesznych historii! Spróbuj ułożyć zabawną historyjkę z wykorzystaniem nowych słówek. Pamiętaj – if you’re laughing, you’re learning!
Dobrym pomysłem jest też tworzenie absurdalnych zdań, lub takich, które działają silnie na Twoje emocje. Łatwiej zapamiętujemy rzeczy, które w jakiś sposób się wyróżniają – są zabawne, szokujące, zaskakujące lub budzą nasze emocje. Nawiązuj do sytuacji, które wywołały w Tobie emocje.
Z listy, którą Ci wysyłam możesz korzystać z aplikacji na telefonie, który zawsze masz przy sobie, i przyswajać nowe słowa i zwroty w dowolnym miejscu i czasie – w parku, w autobusie, wieczorem na kanapie.
N

Wybieramy razem topic

Oferuję nieskończoną różnorodność topików pod konwersacje – wybierz taki temat który Cię interesuje i na który będziesz żywo reagować (związany z poszerzaniem wiedzy o hobby, pracą). Pracujemy na filmach z youtube, lub artykułach. Jeśli brakuje Ci pomysłów na filmy a ja codziennie publikuję ciekawe nagrania więc zajrzyj tutaj (kliknij na ten link), lub tutaj https://www.facebook.com/kapitan.english Artykuły naukowe wyszukujemy poprzez https://scholar.google.com/, lub przeszukujemy sieć.

N

Przygotuj swoją prezentację

Obejrzałeś video/przeczytałeś artykuł więc teraz przygotuj swoją prezentację. Na najbliższej lekcji zaprezentujesz ten temat. Oglądając fim robiłeś notatki, pauzowałeś film zapisując skrótowo ciekawe/ważne informacje. Nie pisz całych zdań, używaj skrótowych myśli w punktach. Przygotuj się na to, że będę zadawać Ci pytania. 

N

Speaking repetition

Odpowiedz całym zdaniem – powtarzanie to metoda nauki z metody Callana. Speaking repetition- ilekroć poprawię Twoją wymowę powtórz po mnie dwa razy i zapisz wymowę nad słowem. Powiedz własne zdanie z tym słowem. Jeśli są słowa, które z uporem maniaka nadal niewłaściwie wymawiasz (moje ulubione to: opposite, just, use) przyklej sobie karteczkę z wymową nad łóżkiem. Jeśli i to nie pomoże otrzymasz pseudonim Mr Opposite.

N

definicje ang-ang

Ilekroć nie znasz słówka przeczytaj wysłaną przeze mnie definicję ang-ang, poznaj wymowę (klikając ikonkę głośnika), synonimy, antonimy i przykładową frazę gdzie jest użyte. Zapisz swoje zdanie/frazę w zeszycie z tym słowem, narysuj obrazek kojarzący Ci się z nim, wykonaj ruch który Ci się z nim kojarzy wypowiedz je w zdaniu. Nie pisz po polsku. Na następnej lekcji użyj tego słowa.

N

Piosenki

Piosenki – słuchaj swoich ulubionych piosenek i śpiewaj je (The Beatles, Queen etc.). Jesli brakuje Ci pomysłow zajrzyj tutaj:  https://kapitanenglish.com/bezplatne-lekcje/

N

Record yourself

Record yourself. Aby przygotować się jeszcze lepiej nagraj swoją wypowiedź, przyzwyczajaj się do swojego głosu mówiąc po angielsku. Porównaj swoje nagranie z oryginałem. Wydrukuj kartę pracy, którą otrzymasz na e-maila. Miej przy sobie telefon – whatsapp to nasz wspólny notatnik z lekcji. Przygotuj kolorową kredkę/długopis/zakreślacz. Załóż notes i zorganizuj w nim sekcje. Zapisuj w zeszycie frazy a nie pojedyncze słowa. Nie pisz polskiego tłumaczenia.

N

Otocz się językiem

Przygotuj swoją listę, lub pobierz listę polecanych przeze mnie podcastów i słuchaj ich wszędzie gdzie tylko się da: w samochodzie, tramwaju, podczas gotowania, sprzątania, podczas stania w kolejce. Nie słuchaj pasywnie. Staraj się powtarzać zdania, lub reagować na to co słyszysz. Lista polecanych kanałów: BBC Learning English, ESL Pod.com, 5 minutes English, Audible, LibriVox (free public domain audiobooks), Loyal Books, Project Gutenberg, Spotify itd.

N

Ćwiczenia z gramatyki

Ćwiczenia z gramatyki – najczęściej wysyłam je z kluczem odpowiedzi do pracy samodzielnej. Na niższych poziomach proszę by każdy uczeń wykonał “tenses in English language cheat sheet”

N

Shadowing

Shadowing – wysłuchaj nagrania na youtube przy zwolnionej prędkości np. 0.5x, 0.75x i powtarzaj zdania za osobą mówiącą. 

Polecane kanały do samodzielnej nauki:

Agnieszka to serdeczna i ciepla osoba.
Ma podejscie do malych i tych starszych (doroslych) uczniow. Uczy jezyka w przyjemny sposob,np. tluumaczymy wspolnie piosenki, rozwiazujemy cwiczenia, dyskutujemy w jezyku angielskim o sprawach biezacych. Mobilizuje do odrabiania prac domowych. Polecam nauke z Aga.

Patrycja

Właściciel kliniki

Mark my words: jeśli angielski w Piasecznie to u Agi, koniecznie! 🙂
nuda? – go home!
monotonność? no way!
kreatywność ? poczucie humoru? ciekawość? atrakcyjność? – bull’s eye! 🙂
Polecam gorąco!

Sylwia

PR manager

Fajne miejsce – jeśli nauka języka angielskiego w Piasecznie to bardzo polecam spróbować tutaj. Super nauczycielka, przy której po raz pierwszy poczułam się tak swobodnie na kursie, że nie stresowało mnie wypowiadanie się a i gramatyka okazała się całkiem przyjemna 😉

Sylwia

Dorosła uczennica